WP Rocket 3.18-alpha4 - en to fr_FR translation catalogue (777 entries)

note: Description of the plugin
en: The best WordPress performance plugin.
fr_FR: La meilleure extension de performance pour WordPress.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
fr_FR: Votre site est hébergé chez %s, nous avons activé l'auto-purge Varnish pour la compatibilité.

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
fr_FR: Cloudflare n'a fourni aucune réponse. Veuillez réessayer plus tard.

en: Cloudflare unexpected response
fr_FR: Réponse inattendue de Cloudflare

en: Missing Cloudflare result.
fr_FR: Résultat de Cloudflare manquant.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
fr_FR: L’email ou l’API key Cloudflare incorrect.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fr_FR: Lisez la %1$sdocumentation%2$s pour plus d'indication.

note: translators: Documentation exists in EN, FR; use localized URL if applicable.
en: https://docs.wp-rocket.me/article/18-using-wp-rocket-with-cloudflare/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket#add-on
fr_FR: https://fr.docs.wp-rocket.me/article/247-utiliser-wp-rocket-avec-cloudflare/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket#add-on

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
fr_FR: Le Zone ID de Cloudflare est incorrect.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fr_FR: L'email Cloudflare et/ou l’API Key ne sont pas définis. Lisez la %1$sdocumentation%2$s pour plus d'informations.

en: Missing Cloudflare Zone ID.
fr_FR: Il manque le Zone ID de Cloudflare

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
fr_FR: Il semble que votre domaine ne soit pas configuré sur Cloudflare.

en: days
fr_FR: jours

en: seconds
fr_FR: secondes

en: hours
fr_FR: heures

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = CloudFare API return message.
en: %1$sWP Rocket:%2$s %3$s
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s %3$s

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s le cache de Cloudflare a été purgé avec succès.

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode error: %s
fr_FR: Erreur du mode développement de CloudFlare : %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode %s
fr_FR: Mode développement de CloudFlare %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level error: %s
fr_FR: Erreur du niveau de cache de CloudFlare : %s

note: translators: %s is the caching level returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level set to %s
fr_FR: Niveau de cache de Cloudflare défini à %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader error: %s
fr_FR: Erreur du Rocket Loader de CloudFlare : %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader %s
fr_FR: Rocket Loader de CloudFlare %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache error: %s
fr_FR: Erreur du cache navigateur CloudFlare : %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache set to %s
fr_FR: Cache navigateur de Cloudflare réglé sur %s

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Réglages optimaux activés pour Cloudflare :

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Réglages optimaux désactivés pour Cloudflare, retour aux réglages précédents :

en: WP Rocket:
fr_FR: WP Rocket :

note: translators: %s is the error message returned by the API.
en: Sucuri cache purge error: %s
fr_FR: Erreur lors de la purge du cache Sucuri : %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
fr_FR: Le cache Sucuri est en train d'être effacé. Notez que le vidage complet peut prendre jusqu'à deux minutes.

en: Sucuri firewall API key was not found.
fr_FR: L’API Key du Firewall Sucuri est introuvable.

en: Sucuri firewall API key is invalid.
fr_FR: L’API Key du Firewall Sucuri n'est pas valide.

note: translators: %s is an error message.
en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
fr_FR: Erreur lors du contact avec l’API Key du Firewall Sucuri. Message d’erreur reçu : %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
fr_FR: Impossible d’obtenir une réponse de l’API Key du Firewall Sucuri.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
fr_FR: Réponse invalide de l’API Key du Firewall Sucuri.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
fr_FR: L'API Key du Firewall Sucuri a retourné une erreur inconnue.

note: translators: %s is an error message.
en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
fr_FR[0]: L'API Key du Firewall Sucuri a retourné cette erreur : %s
fr_FR[1]: L'API Key du Firewall Sucuri a retourné ces erreurs : %s
fr_FR[2]: L'API Key du Firewall Sucuri a retourné ces erreurs : %s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
fr_FR[0]: Vous utilisez %1$s pour servir les images WebP, vous n'avez donc pas besoin d'activer cette option. %2$sPlus d'infos%3$s %4$s Si vous préférez que WP Rocket serve les WebP pour vous, veuillez désactiver l’affichage des WebP de %1$s.
fr_FR[1]: Vous utilisez %1$s pour servir les images WebP, vous n'avez donc pas besoin d'activer cette option. %2$sPlus d'infos%3$s %4$s Si vous préférez que WP Rocket serve les WebP pour vous, veuillez désactiver l’affichage des WebP de %1$s.
fr_FR[2]: Vous utilisez %1$s pour servir les images WebP, vous n'avez donc pas besoin d'activer cette option. %2$sPlus d'infos%3$s %4$s Si vous préférez que WP Rocket serve les WebP pour vous, veuillez désactiver l’affichage des WebP de %1$s.

en: WebP cache is disabled by filter.
fr_FR: Le cache WebP est désactivé par un filtre.

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
fr_FR[0]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. Si vous voulez que WP Rocket les serve pour vous, activez cette option. %2$sPlus d'infos%3$s
fr_FR[1]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. Si vous voulez que WP Rocket les serve pour vous, activez cette option. %2$sPlus d'infos%3$s
fr_FR[2]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. Si vous voulez que WP Rocket les serve pour vous, activez cette option. %2$sPlus d'infos%3$s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
fr_FR[0]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. WP Rocket créera des fichiers cache séparés pour servir vos images WebP. %2$sPlus d'infos%3$s
fr_FR[1]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. WP Rocket créera des fichiers cache séparés pour servir vos images WebP. %2$sPlus d'infos%3$s
fr_FR[2]: Vous utilisez %1$s pour convertir les images en WebP. WP Rocket créera des fichiers cache séparés pour servir vos images WebP. %2$sPlus d'infos%3$s

note: Translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
fr_FR: %5$sNous n'avons pas détecté de plugin WebP compatible !%6$s%4$s Si vous n'avez pas encore d'images WebP sur votre site, envisagez d'utiliser %3$sImagify%2$s ou une autre extension supportée. %1$sPlus d'infos%2$s %4$s Si vous n'utilisez pas WebP, n'activez pas cette option.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
fr_FR: WP Rocket créera des fichiers cache séparés pour servir vos images WebP.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Clear this cache
fr_FR: Vider ce cache

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
fr_FR: L'import des réglages a échoué : Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour faire ceci.

en: Settings import failed: no file uploaded.
fr_FR: L'import des réglages a échoué : aucun fichier téléversé.

en: Settings import failed: incorrect filename.
fr_FR: L'import des réglages a échoué : nom de fichier incorrect.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
fr_FR: L'import des réglages a échoué : type de fichier incorrect.

en: Settings import failed:
fr_FR: L'import des réglages a échoué :

en: Settings import failed: unexpected file content.
fr_FR: L'import des réglages a échoué : type de fichier incorrect.

en: Settings imported and saved.
fr_FR: Réglages importés et sauvegardés.

en: Excluded CSS Files
fr_FR: Fichiers CSS à exclure

en: Excluded Inline JavaScript
fr_FR: JavaScript inline exclu

en: Excluded JavaScript Files
fr_FR: Fichiers JavaScript exclus

en: Defer JavaScript Files
fr_FR: Charger le JavaScript en différé

en: Excluded Delay JavaScript Files
fr_FR: Fichiers JavaScript exclus du report de l'éxecution

en: Never Cache URL(s)
fr_FR: Ne jamais mettre en cache ces URL(s)

en: Never Cache User Agent(s)
fr_FR: Ne jamais mettre en cache ces User Agents

en: Always Purge URL(s)
fr_FR: Toujours purger ces URL(s)

en: Exclude files from CDN
fr_FR: Exclure des fichiers du CDN

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
fr_FR[0]: Le pattern suivant est invalide et a été supprimé :
fr_FR[1]: Les patterns suivants sont invalides et ont été supprimés :
fr_FR[2]: Les patterns suivants sont invalides et ont été supprimés :

en: More info
fr_FR: Plus d'infos

en: Clear cache
fr_FR: Vider le cache

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = file name.
en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
fr_FR: <strong>%1$s</strong> n'a pas été désactivé en raisons de l'absence des permissions d'écriture.<br>
    Rendez <strong>%2$s</strong> inscriptible et réessayez de désactiver, ou forcez la désactivation maintenant :

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
fr_FR: <strong>%s</strong>: Une ou plusieurs extensions ont été activées ou désactivées, videz le cache si elles influent sur le front de votre site.

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
fr_FR: <strong>%s</strong>: Les extensions suivantes ne sont pas compatibles avec WP Rocket et vont générer des résultats inattendus :

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
fr_FR: WP Rocket Footer JS n'est pas un add-on officiel. Il empêche certaines options de WP Rocket de fonctionner correctement. Veuillez le désactiver si vous avez des problèmes.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
fr_FR: Endurance Cache est actuellement activé, et sera en conflit avec le cache de WP Rocket. Veuillez régler Endurance Cache sur Off (Niveau 0) sur la page %1$sRéglages > Général%2$s pour éviter tout problème.

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = opening link; %3$s = closing link
en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
fr_FR: %1$s: Une structure de permalien personnalisée est requise pour que WP Rocket fonctionne. %2$sRendez-vous aux réglages des permaliens%3$s

note: translators: %s = plugin name.
en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
fr_FR: %s n'a pas pu modifier le fichier .htaccess en raison d'un défaut de permissions en écriture.

note: translators: This is a doc title! %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
fr_FR: Pour résoudre le problème : %1$sComment rendre les fichiers systèmes accessible à l'écriture%2$s

note: translators: Documentation exists in EN, DE, FR, ES, IT; use loaclised URL if applicable
en: https://docs.wp-rocket.me/article/626-how-to-make-system-files-htaccess-wp-config-writeable/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
fr_FR: https://fr.docs.wp-rocket.me/article/945-fichiers-systemes-accessible-ecriture/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
fr_FR: Ne vous inquiétez pas, la mise en cache des pages et les réglages de WP Rocket fonctionneront toujours correctement.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
fr_FR: Pour des performances optimales, il est recommandé d'ajouter les lignes suivantes dans votre fichier .htaccess (pas obligatoire) :

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s + %3$s = opening links, %4$s = closing link
en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
fr_FR: %1$s est prêt à décoller ! %2$sTestez votre temps de chargement%4$s, ou jetez un oeil aux %3$sréglages%4$s.

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
fr_FR: Autorisez-vous WP Rocket à collecter les données de diagnostic non sensibles de votre site web ?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
fr_FR: Cela nous aiderait à améliorer WP Rocket pour vous dans le futur.

note: translators: button text, click will expand data collection preview
en: What info will we collect?
fr_FR: Quelles infos collecterons-nous ?

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fr_FR: Vous trouverez ci-dessous une vue détaillée de toutes les données que WP Rocket collectera si l'autorisation lui est accordée. WP Rocket ne transmettra jamais de noms de domaine ou d'adresses email (sauf pour la validation de licence), d'adresses IP ou de clés API tierces.

note: translators: button text for data collection opt-in
en: Yes, allow
fr_FR: Oui, j'autorise

note: translators: button text for data collection opt-in
en: No, thanks
fr_FR: Non, merci

en: Thank you!
fr_FR: Merci !

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
fr_FR: WP Rocket collecte désormais ces données sur votre site web :

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Cache cleared.
fr_FR: %s : Cache vidé.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Post cache cleared.
fr_FR: %s : Cache Article vidé.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Term cache cleared.
fr_FR: %s : Cache Terme vidé.

note: translators: %s = plugin name).
en: %s: User cache cleared.
fr_FR: %s : Cache Utilisateur vidé.

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ne pas tenir compte de cet avertissement.

en: Clear Used CSS
fr_FR: Purger le CSS utilisé

en: Stop Preload
fr_FR: Arrêter le préchargement

en: Turn on Remove Unused CSS
fr_FR: Activer l'option Supprimer les ressources CSS inutilisées

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
fr_FR: Activer “Créer un fichier de cache à part pour les mobiles” maintenant

en: Force deactivation
fr_FR: Forcer la désactivation

en: The following code should have been written to this file:
fr_FR: Le code suivant aurait dû être écrit sur ce fichier :

note: translators: %s = plugin name.
en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
fr_FR: %s ne peut pas se configurer seul en raison de l'absence de permissions en écriture.

note: translators: %s = file/folder name
en: Affected file/folder: %s
fr_FR: Fichier/dossier affecté : %s

en: The debug file could not be deleted.
fr_FR: Le fichier de debug n'a pas pu être suppprimé.

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version.
en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
fr_FR: Pour fonctionner correctement, nécessite au moins %1$s %2$s :

note: Translators: %1$s = PHP version required.
en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
fr_FR: PHP %1$s. Pour utiliser cette version de WP Rocket, demandez à votre hébergeur comment mettre à niveau votre serveur vers PHP %1$s ou supérieur.

note: Translators: %1$s = WordPress version required.
en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
fr_FR: WordPress %1$s. Pour utiliser cette version de WP Rocket, mettez à jour WordPress à la version %1$s ou plus récente.

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fr_FR: Si vous n'êtes pas en mesure de faire l'upgrade, vous pouvez restaurer WP Rocket à sa version précédente en cliquant ci-dessous.

note: Translators: %s = Previous plugin version.
en: Re-install version %s
fr_FR: Réinstaller la version %s

note: translators: %s is the plugin name.
en: %s Update Rollback
fr_FR: Retour à la version %s

note: translators: %1$s = missing tags;
en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
fr_FR[0]: Impossible de détecter l'exigence suivante dans votre thème : fermeture de %1$s.
fr_FR[1]: Impossible de détecter les exigences suivantes dans votre thème : fermeture de %1$s.
fr_FR[2]: Impossible de détecter les exigences suivantes dans votre thème : fermeture de %1$s.

note: translators: Documentation exists in EN, FR; use localized URL if applicable.
en: https://docs.wp-rocket.me/article/99-pages-not-cached-or-minify-cssjs-not-working/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket#theme
fr_FR: https://fr.docs.wp-rocket.me/article/264-les-pages-ne-sont-pas-mises-en-cache-ou-la-minification-css-et-js-ne-fonctionne-pas/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket#theme

en: Clear and Preload Cache
fr_FR: Vider et précharger le cache

en: Clear Cache
fr_FR: Vider le cache

en: All languages
fr_FR: Toutes les langues

en: Clear this post
fr_FR: Vider cet article

en: Purge this URL
fr_FR: Purger cette URL

en: Purge Sucuri cache
fr_FR: Vider cache Sucuri

en: Purge RocketCDN cache
fr_FR: Purger le cache de RocketCDN

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Install
fr_FR: Installer

en: Get it Now
fr_FR: Obtenez-le maintenant

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Optimize Performance
fr_FR: Optimiser les performances

en: Speed Up Your Website, Instantly
fr_FR: Accélérez votre site web, instantanément.

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
fr_FR: WP Rocket est la solution la plus simple pour accélérer votre site WordPress et améliorer votre score Google PageSpeed. Attirez plus de trafic, augmentez l’engagement et boostez vos conversions sans effort.

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
fr_FR: Accélérez votre site web avec des images allégées.

en: Imagify is the easiest WordPress image optimizer. It automatically compresses images, converts them to WebP and AVIF formats, and lets you resize and optimize with just one click!
fr_FR: Imagify est l'optimiseur d'images WordPress le plus simple. Il compresse automatiquement les images, les convertit en formats WebP et AVIF, et vous permet de redimensionner et d'optimiser en un seul clic !

en: Boost Traffic
fr_FR: Augmenter le trafic

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
fr_FR: Le couteau suisse des outils SEO

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
fr_FR: Rank Math SEO est le plugin SEO WordPress par excellence, combinant les fonctionnalités de divers outils SEO et d'outils SEO basés sur l'IA dans un seul package pour booster votre trafic SEO.

en: Protect & Secure
fr_FR: Protéger & Sécuriser

en: The Easiest Way to Protect Your Website
fr_FR: La façon la plus simple de protéger votre site web

en: BackWPup is the most comprehensive and user-friendly backup & restore plugin for WordPress. Easily schedule automatic backups, securely store and restore with just a few clicks!
fr_FR: BackWPup est le plugin de sauvegarde et de restauration le plus complet et facile à utiliser pour WordPress. Planifiez facilement des sauvegardes automatiques, stockez et restaurez en toute sécurité en quelques clics seulement !

en: GDPR/CCPA Cookie Consent Banner
fr_FR: Bannière de consentement aux cookies GDPR/CCPA

en: One of the easiest, most comprehensive, and popular cookie consent plugins available. Google Gold Certified Partner to quickly comply with data privacy laws from around the world.
fr_FR: L'un des plugins de consentement aux cookies les plus simples, complets et populaires disponibles. Partenaire certifié Google Gold pour se conformer rapidement aux lois sur la protection des données du monde entier.

en: Activate Imagify
fr_FR: Activer Imagify

en: Install Imagify for Free
fr_FR: Installer Imagify gratuitement

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
fr_FR: Accélérez votre site Internet et améliorez votre référencement en réduisant le poids de vos image sans perte de qualité avec Imagify.

en: More details
fr_FR: Plus de détails

note: translators: %d is the number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
fr_FR: Préchargement du Sitemap : %d pages ont été mises en cache.

note: translators: %d = Number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
fr_FR: Préchargement du Sitemap : %d pages ont été pré-chargées.  (rafraîchir pour voir la progression)

note: translators: %s is an URL.
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
fr_FR: Une erreur inattendue s’est produite. Quelque chose ne va pas avec WP-Rocket.me ou avec la configuration de ce serveur. Si vous continuez à avoir des problèmes, <a href="%s">contactez notre support</a>.

en: Choose a domain from the list
fr_FR: Choisissez un domaine dans la liste

en: No domain available in your Cloudflare account
fr_FR: Aucun domaine disponible dans votre compte CloudFlare

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
fr_FR: Curl est désactivé sur votre serveur. Veuillez demander à votre hébergeur de l'activer. Ceci est nécessaire pour que l’add-on Cloudflare fonctionne correctement.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fr_FR: L'email Cloudflare, l’API Key et le Zone ID ne sont pas définis. Lisez la documentation %1$sdocumentation%2$s pour plus d'informations.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fr_FR: L'email Cloudflare et l’API Key ne sont pas définis. Lisez la %1$sdocumentation%2$s pour plus d'informations.

en: Connection to Cloudflare failed
fr_FR: La connexion à CloudFlare a échoué

note: translators: %s = CloudFare API return message.
en: <strong>WP Rocket:</strong> %s
fr_FR: <strong>WP Rocket :</strong> %s

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
fr_FR: <strong>WP Rocket :</strong> Le cache Cloudflare a été purgé avec succès.

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
fr_FR[0]: L’événement planifié suivant n'a pas eu lieu. Cela peut indiquer que le système CRON ne fonctionne pas correctement, ce qui peut empêcher certaines fonctions de WP Rocket de fonctionner comme prévu :
fr_FR[1]: Les événements planifiés suivants n'ont pas eu lieu. Cela peut indiquer que le système CRON ne fonctionne pas correctement, ce qui peut empêcher certaines fonctions de WP Rocket de fonctionner comme prévu :
fr_FR[2]: Les événements planifiés suivants n'ont pas eu lieu. Cela peut indiquer que le système CRON ne fonctionne pas correctement, ce qui peut empêcher certaines fonctions de WP Rocket de fonctionner comme prévu :

en: Please contact your host to check if CRON is working.
fr_FR: Veuillez contacter votre hébergeur pour vérifier si CRON fonctionne.

en: OPcache purge failed.
fr_FR: La purge OPcache a échouée.

en: OPcache successfully purged
fr_FR: OPcache purgé avec succès

en: Yoast SEO XML sitemap
fr_FR: Sitemap XML de Yoast SEO

note: translators: %s = Name of the plugin. translators: %s = plugin name, e.g. Yoast SEO.
en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
fr_FR: Nous avons automatiquement détecté le sitemap généré par l'extension %s. Vous pouvez cocher l'option pour l'inclure dans le préchargement.

note: translators: 1 and 3 are link openings, 2 is a link closing.
en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
fr_FR: %1$sRetour à WP Rocket%2$s ou %3$sà la page des Plugins%2$s

en: All in One SEO XML sitemap
fr_FR: Sitemap XML de All in One SEO

en: Rank Math XML sitemap
fr_FR: Sitemap XML de Rank Math

en: SEOPress XML sitemap
fr_FR: Sitemap XML de SEOPress

en: The SEO Framework XML sitemap
fr_FR: Sitemap XML de SEO Framework

en: Jetpack XML Sitemaps
fr_FR: Sitemaps XML de Jetpack

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
fr_FR: Précharger le sitemap de l'extension Jetpack

en: WP Rocket Options
fr_FR: Options WP Rocket

en: Never cache this page
fr_FR: Ne jamais mettre en cache cette page

en: Activate these options on this post:
fr_FR: Activer ces options sur cette page :

note: translators: %s is the name of the option.
en: Activate first the %s option.
fr_FR: Activer d’abord l’option de %s.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
fr_FR: %1$sRemarque :%2$s Ces options ne seront pas appliquées si vous avez exclu cette page du cache dans les réglages généraux de WP Rocket.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
fr_FR: Fichiers <strong>JS</strong> en chargement différé

en: Add URL
fr_FR: Ajouter une URL

en: Settings saved.
fr_FR: Réglages enregistrés.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr_FR: Avant de pouvoir envoyer votre fichier à importer, vous devez régler les erreurs suivantes :

note: translators: %s is the maximum upload size set on the current server.
en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
fr_FR: Choisissez un fichier sur votre ordinateur (taille maximum : %s)

en: Upload file and import settings
fr_FR: Envoyer le fichier et importer les réglages

en: Your Cloudflare credentials are valid.
fr_FR: Vos accès CloudFlare sont valides.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
fr_FR: Vos accès CloudFlare sont invalides !

en: Save and optimize
fr_FR: Sauvegarder et optimiser

en: Optimize
fr_FR: Optimiser

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
fr_FR: Note :

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
fr_FR: Performance :

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
fr_FR: Autre fonctionnalité détectée :

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
fr_FR: Attention :

[ctx: button text]
en: Download settings
fr_FR: Télécharger les réglages

en: Replace site's hostname with:
fr_FR: Remplacer le nom d’hôte du site par :

en: reserved for
fr_FR: reservé à / aux

en: All files
fr_FR: Tous les fichiers

en: Add CNAME
fr_FR: Ajouter un CNAME

en: Watch the video
fr_FR: Voir la vidéo

en: Basic
fr_FR: Options de base

en: Static Files
fr_FR: Fichiers Statiques

en: Advanced
fr_FR: Options avancées

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Preload
fr_FR: Préchargement

en: Tools
fr_FR: Outils

en: License
fr_FR: Licence

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version, %3$s = PHP version required.
en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fr_FR: %1$s %2$s requiert au moins PHP %3$s pour fonctionner correctement. Pour utiliser cette version, demandez à votre hébergeur de mettre à jour votre serveur vers PHP %3$s au minimum. Si cette mise à jour n'est pas possible, vous pouvez revenir à la version précédente en utilisant le bouton ci-dessous.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number, 3: replacement class name.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fr_FR: La class nommée %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s ! Utilisez %3$s à la place.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
fr_FR: La class nommée %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s !

en: weekly
fr_FR: hebdomadaire

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Auto Drafts
fr_FR: Brouillons auto

en: Trashed Posts
fr_FR: Contenus dans la corbeille

en: Spam Comments
fr_FR: Commentaires indésirables

en: Trashed Comments
fr_FR: Commentaires à la corbeille

en: monthly
fr_FR: mensuel

en: Database optimization process is running
fr_FR: L'optimisation de la base de données est en cours

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
fr_FR: L'optimisation de la base de donnée est terminée. Tout était déjà optimisé !

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
fr_FR: L'optimisation de la base de donnée est terminée. Voici la liste des optimisations effectuées :

note: translators: %1$d = number of items optimized, %2$s = type of optimization
en: %1$d %2$s optimized.
fr_FR: %1$d %2$s optimisé(s).

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = <a>, %4$s = </a>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Nous avons détecté que le nom de domaine a changé. Les fichiers de configuration doivent être regénérés pour que le cache des pages et les autres optimisations fonctionnent comme prévu. %3$sEn savoir plus%4$s

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
fr_FR: Regénérer les fichiers de configuration de WP Rocket maintenant

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Validate License
fr_FR: Valider la licence

en: Unavailable
fr_FR: Indisponible

en: API key
fr_FR: Clé API

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Get help, account info
fr_FR: Aide, info du compte

en: File Optimization
fr_FR: Optimisation des fichiers

en: Optimize CSS & JS
fr_FR: Optimisez CSS & JS

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
fr_FR: La minification %1$s est actuellement activée dans <strong>Autoptimize</strong>. Si vous souhaitez utiliser la minification de %2$s, désactivez ces options dans Autoptimize.

en: CSS Files
fr_FR: Fichiers CSS

en: JavaScript Files
fr_FR: Fichiers JavaScript

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
fr_FR: La minification %1$s est actuellement activée dans <strong>Autoptimize</strong>. Si vous souhaitez utiliser la minification de %2$s, désactivez ces options dans Autoptimize.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
fr_FR: Veuillez également consulter notre %1$sdocumentation%2$s pour une liste d'exclusions de compatibilité.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
fr_FR: Les scripts internes sont exclus par défaut pour éviter tout problème. Supprimez-les pour profiter pleinement de cette option.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
fr_FR: En cas de problème, rétablissez les exclusions par défaut que vous trouverez %1$sici%2$s

en: Minify CSS files
fr_FR: Minifier les fichiers CSS

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
fr_FR: Supprime les espace et les commentaires afin de réduire la taille des fichiers CSS.

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
fr_FR: Indiquez l’URL des fichiers CSS à exclure de la minification (une par ligne)

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
fr_FR: <strong>Interne :</strong>Le nom de domaine sera supprimé automatiquement de l'URL. Utilisez les expressions régulières (.*).css afin d’exclure tous les fichiers CSS pour un chemin donné.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
fr_FR: <strong>Tiers :</strong> Utilisez le chemin complet de l'URL, ou seulement le nom de domaine, pour exclure les fichiers CSS externes. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Optimize CSS delivery
fr_FR: Optimiser le chargement du CSS

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
fr_FR: L'Optimisation du Chargement CSS élimine les CSS bloquant le rendu de votre site Web. Une seule méthode peut être sélectionnée. La méthode Supprimer les CSS inutilisés est recommandée pour des performances optimales.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
fr_FR: L'Optimisation du Chargement CSS élimine les CSS bloquant le rendu sur votre site Web. Une seule méthode peut être sélectionnée. La méthode Supprimer les CSS inutilisés est recommandée pour des performances optimales.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
fr_FR: Les options Optimiser le chargement CSS sont désactivées en local. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Remove Unused CSS
fr_FR: Supprimer les ressources CSS inutilisées

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
fr_FR: Supprime le CSS inutilisé par page et contribue à réduire la taille des pages et les requêtes HTTP. Recommandé pour de meilleures performances. Testez-le rigoureusement ! %1$sPlus d'infos%2$s

en: This could break things!
fr_FR: Ceci pourrait casser des choses sur votre site !

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
fr_FR: Si vous remarquez des problèmes sur votre site Web après avoir activé cette option, il vous suffit simplement de la désactiver et votre site sera de nouveau normal.

en: Activate Remove Unused CSS
fr_FR: Activer Supprimer les ressources CSS inutilisées

en: CSS safelist
fr_FR: Liste des exceptions CSS

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
fr_FR: Indiquez les noms de fichiers CSS, les ID ou les classes qui ne doivent pas être supprimés (un par ligne).

en: Load CSS asynchronously
fr_FR: Chargement asynchrone du CSS

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
note: translators: %1$s = plugin name.
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
fr_FR: Le Chargement asynchrone du CSS est actuellement géré par le plugin %1$s. Si vous souhaitez utiliser l'option de chargement asynchrone du CSS de WP Rocket, désactivez le plugin %1$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Génère le Critical Path CSS et charge les CSS de manière asynchrone. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Fallback critical CSS
fr_FR: Critical CSS de secours

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Fourni un critical path CSS de secours si celui auto-généré est incomplet.%1$sPlus d'infos%2$s

en: Minify JavaScript files
fr_FR: Minifier les fichiers JS

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
fr_FR: Supprime les espace et les commentaires afin de réduire la taille des fichiers JS.

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
fr_FR: Combiner les fichiers JavaScript <em>(activez la minification JS pour pouvoir séléctionner)</em>

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Combine vos fichiers JavaScript, les fichiers tiers et le inline JS en un seul fichier, réduisant le nombre de requêtes HTTP. Ces réglages ne sont pas recommandés si votre site utilise HTTP/2. %1$sPlus d'infos%2$s

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
fr_FR: Pour des raisons de compatibilité et pour obtenir les meilleurs résultats, cette option est désactivée lorsque l'option Reporter l'exécution JavaScript est activée.

en: Activate combine JavaScript
fr_FR: Activer la combinaison JavaScript

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
fr_FR: Indiquez les patterns du code JavaScript inline à exclure de la concaténation (un par ligne).%1$sPlus d'infos%2$s

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
fr_FR: Indiquez l’URL des fichiers JavaScript à exclure de la minification et de la concaténation (une par ligne)

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
fr_FR: <strong>Interne :</strong>Le nom de domaine sera supprimé automatiquement de l'URL. Utilisez les expressions régulières (.*).js afin d’exclure tous les fichiers JS pour un chemin donné.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
fr_FR: <strong>Tiers :</strong> Utilisez le chemin complet de l'URL, ou seulement le nom de domaine, pour exclure les fichiers JS externes. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Load JavaScript deferred
fr_FR: Charger le JavaScript en différé

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Élimine le JS bloquant le rendu de votre site pour un meilleur temps de chargement perçu. %1$sPlus d'infos%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
fr_FR: Indiquez les URLs ou des mots-clés des fichiers JavaScript à exclure du chargement différé (une par ligne). %1$sPlus d'infos%2$s

en: Delay JavaScript execution
fr_FR: Reporter l'exécution JavaScript

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
fr_FR: Améliore les performances en retardant le chargement des fichiers JavaScript jusqu'à l'interaction avec l'utilisateur (ex: défilement, clic). %1$sPlus d'infos%2$s

en: One-click exclusions
fr_FR: Exclusions en un clic

en: When using the Delay JavaScript feature, you might notice that some elements in the viewport take time to appear.
fr_FR: Lorsque vous utilisez l'option Reporter l’exécution du JavaScript, vous pouvez remarquer que certains éléments mettent du temps à apparaître.

en: If you need these elements to load immediately, select the related plugins, themes, or services below to ensure they appear without delay.
fr_FR: Si vous avez besoin que ces éléments chargent immédiatement, sélectionnez les plugins, thèmes ou services ci-dessous pour qu'ils apparaissent sans délai.

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
fr_FR: Indiquez les URLs ou les mots-clés qui permettent d'identifier les fichiers JavaScript ou le JS inline à exclure du report d'exécution (un par ligne).

en: Safe Mode for Delay JavaScript Execution
fr_FR: Mode sécurisé pour Reporter l’exécution du JavaScript

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: The Safe Mode mode prevents all internal scripts from being delayed.
fr_FR: Le Mode sécurisé empêche que tous les scripts internes soient reportés.

en: Performance impact
fr_FR: Impact sur la performance

en: By enabling Safe Mode, you significantly reduce your website performance improvements. We recommend using it only as a temporary solution. If you’re experiencing issues with the Delay JavaScript feature, our support team can help you troubleshoot.
fr_FR: En activant le mode sécurisé, vous réduisez considérablement l'amélioration des performances de votre site web. Nous vous recommandons de ne l'utiliser que comme solution temporaire. Si vous rencontrez des problèmes avec Reporter l’exécution du JavaScript, notre équipe de support peut vous aider à les résoudre.

en: ACTIVATE SAFE MODE
fr_FR: ACTIVER LE MODE SÉCURISÉ

en: Media
fr_FR: Média

en: LazyLoad, image dimensions, font optimization
fr_FR: LazyLoad, Dimensions des images, optimisation des polices

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
fr_FR: Cela peut améliorer le temps de chargement réel et perçu car les images, les iframes et les vidéos ne seront chargées que lorsqu'elles entreront (ou sur le point d'entrer) dans la fenêtre. Réduit le nombre de requêtes HTTP.%1$sPlus d'infos%2$s

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
fr_FR: Le Lazyload est actuellement activé dans %2$s. Si vous souhaitez utiliser le Lazyload de WP Rocket, désactivez cette option dans %2$s.

en: Image Dimensions
fr_FR: Dimensions des images

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Ajoute les attributs de largeur et de hauteur manquants aux images. Permet d'éviter les changements de mise en page et d'améliorer l'expérience de lecture de vos visiteurs. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Fonts
fr_FR: Polices

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Download and serve fonts directly from your server. Reduces connections to external servers and minimizes font shifts. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Téléchargez et servez les polices directement à partir de votre serveur. Réduit les connexions aux serveurs externes et minimise les décalages de polices. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Enable for images
fr_FR: Activer pour les images

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
fr_FR: Le Lazyload est actuellement activé dans %2$s. Si vous souhaitez utiliser le Lazyload de %1$s, désactivez cette option dans %2$s.

en: Enable for CSS background images
fr_FR: Activer pour les images background CSS

en: Enable for iframes and videos
fr_FR: Activer sur les iframes et vidéos

en: Replace YouTube iframe with preview image
fr_FR: Remplacer l'iframe Youtube par une image d'aperçu

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
fr_FR: Remplacer l'iframe Youtube par une image d’aperçu n’est pas compatible avec %2$s.

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
fr_FR: Cela peut considérablement améliorer votre chargement si vous avez beaucoup de vidéos Youtube sur une page.

en: Excluded images or iframes
fr_FR: Images ou iframes exclues

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
fr_FR: Indiquez les mots-clés (ex: nom de fichier image, classe CSS, domaine) des images ou le code de l'iframe à exclure (une par ligne). %1$sPlus d'infos%2$s

en: Add missing image dimensions
fr_FR: Ajouter les dimensions d'image manquantes

en: Self-host Google Fonts
fr_FR: Auto-héberger les Google Fonts

en: Generate cache files, preload fonts
fr_FR: Générez le cache, préchargez les polices

en: Preload Cache
fr_FR: Préchargement du cache

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
fr_FR: Lorsque vous activez le préchargement, WP Rocket détecte automatiquement vos sitemaps et enregistre toutes les URLs dans la base de données. L'extension s'assurera que votre cache est toujours préchargé.

en: Preload Links
fr_FR: Préchargement des liens

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Le préchargement des liens améliore le temps de chargement perçu en téléchargeant une page lorsqu'un utilisateur survole le lien. %1$sPlus d'info%2$s

en: Prefetch DNS Requests
fr_FR: Préchargement des requêtes DNS

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
fr_FR: Le préchargement des requêtes DNS peut permettre aux ressources externes de charger plus rapidement, surtout sur les réseaux mobiles.

en: Preload Fonts
fr_FR: Préchargement des polices

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Améliore les performances en aidant les navigateurs à découvrir les polices contenues dans les fichiers CSS. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Activate Preloading
fr_FR: Activer le préchargement

en: Exclude URLs
fr_FR: URLs à exclure

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
fr_FR: Indiquez les URL à exclure du préchargement (une par ligne). %1$sPlus d'infos%2$s

en: URLs to prefetch
fr_FR: URLs à précharger

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
fr_FR: Indiquez les hôtes externes à précharger (sans <code>http:</code>, un par ligne)

en: Fonts to preload
fr_FR: Polices à précharger

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
fr_FR: Indiquez les URLs des fichiers de police à précharger (une par ligne). Les polices doivent être hébergées sur votre propre domaine, ou le domaine que vous avez spécifié dans l'onglet CDN.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
fr_FR: Le nom de domaine sera supprimé automatiquement de l’URL.<br/>Extensions de police autorisées : otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: Enable link preloading
fr_FR: Activer le préchargement des liens

en: Advanced Rules
fr_FR: Règles avancées

en: Fine-tune cache rules
fr_FR: Affinez les règles du cache

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
fr_FR: Les pages sensibles telles que les URLs de connexion / déconnexion personnalisées doivent être exclues du cache.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = plugin name, %3$s closing </a> tag.
en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
fr_FR: <br>Les pages panier, commande et "mon compte" réglées dans <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> seront automatiquement détectées et exclues du cache par défaut.

en: Cache Lifespan
fr_FR: Délai de nettoyage du cache

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
fr_FR: Les fichiers de cache plus anciens que le délai de purge seront supprimés.<br>Activez %1$sle préchargement%2$s pour que le cache soit rechargé automatiquement après ce délai.

en: Never Cache Cookies
fr_FR: Ne jamais mettre en cache ces Cookies

en: Cache Query String(s)
fr_FR: Cacher les Query String(s)

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
fr_FR: %1$sCacher les Query Strings%2$s vous permet de forcer la mise en cache de paramètres GET spécifiques.

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
fr_FR: Indiquez le temps après lequel le cache global doit être vidé<br>(0 = illimité)

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
fr_FR: Réduisez ce délai à 10 heures ou moins si vous remarquez des problèmes apparaissant seulement périodiquement.%1$sPourquoi ?%2$s

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Days
fr_FR: Jours

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
fr_FR: Indiquez les URLs des pages ou des articles qui doivent être exclues de la mise en cache (une par ligne)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
fr_FR: Le nom de domaine sera supprimé automatiquement de l'URL .<br>Utilisez les expressions régulières (.*) pour exclure plusieurs URLs pour un chemin donné.

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
fr_FR: Indiquez les IDs des cookies qui, lorsqu'ils sont déposés dans le navigateur du visiteur, devraient empêcher la mise en cache de la page (un par ligne)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
fr_FR: Indiquez les chaînes de user agent qui ne devraient jamais voir les pages mises en cache (une par ligne)

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
fr_FR: Utilisez les expressions régulières (.*) détecter les parties des chaînes des UA.

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
fr_FR: Indiquez les URLs dont vous voulez systématiquement vider le cache lorsque vous mettez à jour n'importe quel article ou page (une par ligne)

en: Specify query strings for caching (one per line)
fr_FR: Indiquez les query strings qui peuvent être mises en cache (une par ligne)

en: Optimize, reduce bloat
fr_FR: Optimisez & nettoyez

en: Post Cleanup
fr_FR: Nettoyage des contenus

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
fr_FR: Les révisions et les brouillons seront supprimés définitivement. N'utilisez pas cette option si vous souhaitez conserver vos révisions et brouillons.

en: Comments Cleanup
fr_FR: Nettoyage des commentaires

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
fr_FR: Les Spams et les commentaires mis à la corbeille seront supprimés

en: Transients Cleanup
fr_FR: Nettoyage des transients

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
fr_FR: Les transients sont des options temporaires, leur suppression est sans risque. Elles seront automatiquement régénérées si vos plugins en ont besoin.

en: Database Cleanup
fr_FR: Nettoyage de la base de données

en: Reduces overhead of database tables
fr_FR: Réduit les tables de la base de données

en: Automatic Cleanup
fr_FR: Nettoyage automatique

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
fr_FR[0]: %s révision dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s révisions dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s révisions dans votre base de données.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
fr_FR[0]: %s brouillon dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s brouillons dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s brouillons dans votre base de données.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
fr_FR[0]: %s contenu à la corbeille dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s contenus à la corbeille dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s contenus à la corbeille dans votre base de données.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
fr_FR[0]: %s commentaire indésirable dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s commentaires indésirables dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s commentaires indésirables dans votre base de données.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
fr_FR[0]: %s commentaire mis à la corbeille dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s commentaires mis à la corbeille dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s commentaires mis à la corbeille dans votre base de données.

en: All transients
fr_FR: Tous les transients

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
fr_FR[0]: %s transient dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s transients dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s transients dans votre base de données.

en: Optimize Tables
fr_FR: Optimiser les tables

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
fr_FR[0]: %s table à optimiser dans votre base de données.
fr_FR[1]: %s tables à optimiser dans votre base de données.
fr_FR[2]: %s tables à optimiser dans votre base de données.

en: Schedule Automatic Cleanup
fr_FR: Planifier le nettoyage automatique

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Daily
fr_FR: Journalier

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Integrate your CDN
fr_FR: Intégrez votre CDN

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
fr_FR: Toutes les URLs de vos fichiers statiques (CSS, JS, images) seront ré-écrites avec le CNAME fourni.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
fr_FR: Non requis pour des services comme Cloudflare et Sucuri. Veuillez consulter nos %1$sAdd-ons%2$s disponibles.

note: translators: %1$s = opening em tag, %2$l = list of add-on name(s), %3$s = closing em tag.
en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
fr_FR[0]: %1$sL’Add-on %2$l%3$s est activé. La configuration des paramètres CDN n’est pas nécessaire pour que %2$l fonctionne sur votre site.
fr_FR[1]: %1$s Les Add-ons %2$l %3$s  sont actuellement activés. La configuration des paramètres CDN n’est pas nécessaire pour que %2$l fonctionnent sur votre site.
fr_FR[2]: %1$s Les Add-ons %2$l %3$s  sont actuellement activés. La configuration des paramètres CDN n’est pas nécessaire pour que %2$l fonctionnent sur votre site.

en: Enable Content Delivery Network
fr_FR: Activer le Content Delivery Network.

en: CDN CNAME(s)
fr_FR: CNAME(s) CDN

en: Specify the CNAME(s) below
fr_FR: Indiquez le(s) CNAME(s) ci-dessous

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
fr_FR: Indiquez les URLs des fichiers qui ne doivent pas être servies par le CDN (une par ligne).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
fr_FR: Le nom de domaine sera supprimé automatiquement de l'URL .<br>Utilisez les expressions régulières  (.*) pour exclure plusieurs URLs pour un chemin donné.

en: Control WordPress Heartbeat API
fr_FR: Contrôlez l'API WordPress Heartbeat

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
fr_FR: Réduire ou désactiver l’activité de l’API Heartbeat peut permettre d’économiser certaines ressources de votre serveur.

en: Reduce or disable Heartbeat activity
fr_FR: Réduire ou désactiver l'activité Heartbeat

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
fr_FR: La réduction de l'activité fera passer la fréquence Heartbeat d'un coup toutes les minutes à un coup toutes les 2 minutes.

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
fr_FR: La désactivation complète de Heartbeat peut endommager les plugins et les thèmes utilisant cette API.

en: Do not limit
fr_FR: Ne pas limiter

en: Reduce activity
fr_FR: Réduire l'activité

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Control Heartbeat
fr_FR: Contrôler Heartbeat

en: Behavior in backend
fr_FR: Comportement en Backend

en: Behavior in post editor
fr_FR: Comportement dans l’éditeur d'article

en: Behavior in frontend
fr_FR: Comportement en Frontend

en: Add more features
fr_FR: Ajoutez des fonctionnalités

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
fr_FR: Ce sont des fonctionnalités complémentaires étendant les option déjà disponibles sans besoin de configuration. Mettez l'option sur "ON" pour l'activer depuis cet écran.

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
fr_FR: Ce sont de simples fonctionnalités complémentaires étendant les option déjà disponibles.

en: User Cache
fr_FR: Cache utilisateur

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
fr_FR: Si vous avez besoin de créer un ensemble de fichiers de cache dédiés à chaque utilisateur connecté à WordPress, vous devez activer cet add-on.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
fr_FR: Le cache utilisateur est parfait si vous avez du contenu spécifique ou restreint pour les utilisateurs de votre site. <br>%1$sEn savoir plus%2$s

en: Cloudflare
fr_FR: CloudFlare

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
fr_FR: Intégrez votre compte Cloudflare avec cet add-on

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
fr_FR: Entrez l’adresse e-mail, la clé API globale et le domaine de votre compte CloudFlare pour pouvoir purger le cache Cloudflare et bénéficier des réglages optimaux pour WP Rocket.

note: translators: %1$s = opening span tag, %2$s = closing span tag.
en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
fr_FR: %1$sVous envisagez d'utiliser Automatic Platform Optimization (APO) ?%2$s Il suffit d'activer le plugin officiel Cloudflare et de le configurer. WP Rocket activera automatiquement la compatibilité.

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
fr_FR: Si votre serveur utilise Varnish, vous devez activer cet add-on

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
fr_FR: Le cache Varnish sera purgé à chaque fois que WP Rocket purgera son cache pour vous assurer que le contenu soit toujours à jour.<br>%1$sEn savoir plus%2$s

en: WebP Compatibility
fr_FR: Compatibilité WebP

en: Improve browser compatibility for WebP images.
fr_FR: Améliore la compatibilité des navigateurs pour les images WebP.

note: translators: %1$s and %3$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que WP Rocket serve les images WebP aux navigateurs compatibles. Veuillez noter que WP Rocket ne peut pas créer d'images WebP pour vous. Pour créer des images WebP, nous vous recommandons %1$sImagify%2$s. %3$sPlus d'infos%2$s

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fr_FR: Effacez le cache Sucuri lorsque le cache de WP Rocket est effacé.

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fr_FR: Fournissez votre clé API pour vider le cache Sucuri lorsque le cache de WP Rocket est effacé.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
fr_FR: Synchronisez le cache Sucuri avec cet add-on.

en: Cloudflare credentials
fr_FR: Accès CloudFlare

en: Cloudflare settings
fr_FR: Réglages CloudFlare

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
fr_FR: Clé API globale :

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
fr_FR: Trouver votre clé API

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
fr_FR: E-mail du compte

en: Development mode
fr_FR: Mode développement

note: translators: %1$s = link opening tag, %2$s = link closing tag.
en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
fr_FR: Active temporairement le mode développement sur votre site. Ce réglage se désactivera automatiquement après 3 heures. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Optimal settings
fr_FR: Réglages optimaux

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
fr_FR: Améliore automatiquement votre configuration Cloudflare pour le temps de chargement, les notes de performance et la compatibilité.

en: Relative protocol
fr_FR: Protocol relatif

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
fr_FR: Ne devrait être utilisé qu’avec la fonction Flexible SSL de CloudFlare. Les URLs de vos fichiers statiques (CSS, JS, images) seront ré-écrites pour utiliser // au lieu de http:// ou https:// .

en: Sucuri credentials
fr_FR: Accès Sucuri

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
fr_FR: La clé API du pare-feu (pour cette extension) doit être au format {32 caractères}/{32 caractères} :

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
fr_FR: Trouver votre clé API

note: translators: %1$s: opening strong tag, %2$s: closing strong tag, %3$s: opening a tag, %4$s: opening a tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s the plugin has been updated to the 3.17 version. New feature: %3$sAutomatic Lazy Rendering%4$s. Check out our documentation to learn more about it.
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$sl'extension a été mise à jour vers la version 3.17. Nouvelle fonctionnalité :%3$sRendu différé automatique%4$s. Consultez notre documentation pour en savoir plus.

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
fr_FR: Add-on Sucuri : La clé API pour le Sucuri firewall doit être au format <code>{32 caractères}/{32 caractères}</code>.

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
fr_FR: Désolé ! L'ajout de /(.*) dans Règles avancées > Ne jamais mettre en cache ces URL(s) n'a pas été sauvegardé car cette valeur désactive le cache et les optimisations sur toutes les pages du site.

en: Import, Export, Rollback
fr_FR: Importez, exportez, restaurez

en: Image Optimization
fr_FR: Optimisation des images

en: Compress your images
fr_FR: Compressez vos images

en: Tutorials
fr_FR: Tutoriels

en: Getting started and how to videos
fr_FR: Prise en main et tutos vidéos

en: Our Plugins
fr_FR: Nos extensions

en: Build Better, Faster, Safer
fr_FR:  Des sites meilleurs, plus rapides et plus sécurisés.

en: WP Rocket Expired Cache Interval
fr_FR: Intervalle de cache de WP Rocket expiré

en: WP_CACHE value
fr_FR: valeur de WP_CACHE

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
fr_FR: La constante WP_CACHE doit être définie à true pour que le cache de WP Rocket fonctionne correctement

en: WP_CACHE is set to true
fr_FR: WP_CACHE est réglée sur true

en: WP_CACHE is not set
fr_FR: WP_CACHE n’est pas définie

en: WP_CACHE is set to false
fr_FR: WP_CACHE est réglée sur false

en: Next Billing Date
fr_FR: Prochaine date de facturation

en: No Subscription
fr_FR: Pas d'abonnement

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
fr_FR: Votre abonnement RocketCDN est actuellement actif.

note: translators: %1$s = opening <code> tag, %2$s = CDN URL, %3$s = closing </code> tag.
en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
fr_FR: Pour utiliser RocketCDN, remplacez votre CNAME par %1$s%2$s%3$s.

note: translators: %1$is = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: %1$sMore Info%2$s
fr_FR: %1$sPlus d'infos%2$s

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
fr_FR: Nous n'avons pas pu récupérer le prix actuel car l'API RocketCDN a renvoyé un code d'erreur inattendu.

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
fr_FR: RocketCDN n'est pas disponible pour le moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : Paramètre d'identification manquant.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : Jeton utilisateur manquant.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : L'API a renvoyé un code réponse inattendu.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : L'API a renvoyé une réponse vide.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : L'API a renvoyé une réponse inattendue.

note: translators: %s = message returned by the API.
en: RocketCDN cache purge failed: %s.
fr_FR: La purge du cache de RocketCDN a échoué : %s.

en: RocketCDN cache purge successful.
fr_FR: Purge du cache de RocketCDN réussie.

note: translators: %1$s = Old CName, %2$s = New CName.
en: We've updated your RocketCDN CNAME from %1$s to %2$s.
fr_FR: Nous avons mis à jour le CNAME de RocketCDN de %1$s vers %2$s.

note: translators: %1$s = New CName.
en: The change is already applied to the plugin settings. If you were using the CNAME in your code, make sure to update it to: %1$s.
fr_FR: Le changement est déjà appliqué aux réglages du plugin. Si vous utilisiez le CNAME dans votre code, assurez-vous de le mettre à jour : %1$s.

en: contact support
fr_FR: contacter le support

en: RocketCDN enabled
fr_FR: RocketCDN activé

en: RocketCDN disabled
fr_FR: RocketCDN désactivé

note: Translators: %s = date formatted using date_i18n() and get_option( 'date_format' ).
en: Valid until %s only!
fr_FR: Valable uniquement jusqu'au %s !

en: Speed up your website thanks to:
fr_FR: Accélérez votre site web grâce à :

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
fr_FR: CDN (Content Delivery Network) de haute performance à %1$sbande passante illimitée%2$s

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
fr_FR: Configuration simple : les %1$smeilleurs réglages CDN%2$s sont automatiquement appliqués

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
fr_FR: Intégration à WP Rocket : l'option CDN est %1$sautomatiquement configurée%2$s dans notre plugin

en: Learn more about RocketCDN
fr_FR: En savoir plus sur RocketCDN

note: translators: %1$s = discounted price, %2$s = regular price.
en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
fr_FR: *%1$s$/mois pour 12 mois puis %2$s$/mois. Vous pouvez résilier votre abonnement à tout moment.

en: Billed monthly
fr_FR: Facturation mensuelle

en: Get Started
fr_FR: S'abonner

en: Reduce this banner
fr_FR: Réduire cette bannière

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
fr_FR: Accélérez votre site web grâce à RocketCDN, le CDN de WP Rocket.

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
fr_FR: RocketCDN n'est pas disponible en local et sur les sites tests.

en: Get RocketCDN
fr_FR: Obtenir RocketCDN

en: New!
fr_FR: Nouveau !

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
fr_FR: Accélérez votre site web grâce à RocketCDN, le CDN de WP Rocket.

en: WP Rocket process pending jobs
fr_FR: WP Rocket traite les tâches en attente

en: WP Rocket clear failed jobs
fr_FR: WP Rocket efface les tâches qui ont échoué

en: WP Rocket process on submit jobs
fr_FR: WP Rocket traite les tâches en cours

en: Clear Priority Elements
fr_FR: Vider les Éléments prioritaires

en: Clear Priority Elements of this URL
fr_FR: Vider les Éléments prioritaires pour cet URL

en: Priority Elements
fr_FR: Éléments prioritaires

en: Clear
fr_FR: Vider

en: This action will clear the Critical Images and Lazily Rendered Content.
fr_FR: Cette action videra les Images critiques et le Rendu différé.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Critical images and Lazy Render data was cleared!
fr_FR: %1$s : Images Critiques et Rendu différé effacés !

en: Script error
fr_FR: Erreur du script

en: Script timeout
fr_FR: Timeout du script

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
fr_FR: Il n'a pas été possible de déterminer une échéance valable : %s.

en: Every minute
fr_FR: Chaque minute

en: Regenerate Critical Path CSS
fr_FR: Régénérer Critical path CSS

en: Generate Specific CPCSS
fr_FR: Générer un CPCSS spécifique

en: Regenerate specific CPCSS
fr_FR: Regénérer un CPCSS spécifique

en: This feature is not available for non-public post types.
fr_FR: Cette fonctionnalité n'est pas disponible pour les publications qui ne sont pas publiques.

en: %l to use this feature.
fr_FR: %l pour utiliser cette fonction.

note: translators: %s = post type.
en: Publish the %s
fr_FR: Publié le %s

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
fr_FR: Activez Chargement Asynchrone du CSS dans les réglages de WP Rocket

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
fr_FR: Activez Chargement Asynchrone du CSS dans les options ci-dessus

note: translators: %1$s = type of content, %2$s = error message.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré. Erreur : %2$s

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré. Erreur : L'API a renvoyé une réponse vide.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré. Erreur : L'API a renvoyé une réponse vide.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s sur mobile n'a pas été généré.

note: translators: %s = item URL. translators: %1$s = item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s not generated.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s sur mobile n'a pas été généré. Erreur : L'API a renvoyé une réponse vide.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré. Erreur : L'API a renvoyé une réponse vide.

note: translators: %1$s = error message.
en: Error: %1$s
fr_FR: Erreur : %1$s

en: Critical CSS generation is currently running.
fr_FR: La génération du Critical CSS est en cours.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
fr_FR: Rendez-vous aux %1$sréglages de WP Rocket%2$s pour suivre la progression.

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
fr_FR: La génération du Critical CSS est en cours : %1$d de %2$d de types de page complétés. (Rafraîchir pour voir la progression)

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
fr_FR: La génération du Critical CSS est en terminée : %1$d de %2$d de types de page.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
fr_FR: La génération du CSS critique a rencontré une ou plusieurs erreur(s).

en: Learn more.
fr_FR: En savoir plus.

note: translators: %1$ = opening bold tag, %2$ = closing bold tag.
en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
fr_FR: Nous recommandons vivement %1$sSupprimer les ressources CSS inutilisées%2$s pour une meilleure optimisation CSS. Le Chargement Asynchrone du CSS est toujours disponible comme solution de secours.

en: Stay with the old option
fr_FR: Garder l'ancienne option

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s pour mobile n'a pas été généré. Erreur : Le dossier de destination n'a pas pu être créé.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
fr_FR: Le Critical CSS pour %1$s n'a pas été généré. Erreur : Le dossier de destination n'a pas pu être créé.

en: Critical CSS file for mobile does not exist
fr_FR: Le fichier Critical CSS pour mobile n’existe pas

en: Critical CSS file does not exist
fr_FR: Le fichier Critical CSS n’existe pas

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
fr_FR: Le fichier Critical CSS pour mobile ne peut être supprimé

en: Critical CSS file cannot be deleted
fr_FR: Le fichier Critical CSS ne peut être supprimé

note: translators: %1$s = item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
fr_FR: Le Critical CSS mobile pour %1$s n'a pas été généré.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s in progress.
fr_FR: Critical CSS pour %s en cours.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %s generated.
fr_FR: Critical CSS mobile pour %s généré.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s generated.
fr_FR: Critical CSS pour %s généré.

en: Critical CSS file deleted successfully.
fr_FR: Le fichier Critical CSS a bien été supprimé.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
fr_FR: Timeout pour le Critical CSS mobile de%1$s. Veuillez réessayer un peu plus tard.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
fr_FR: Timeout pour le Critical CSS de%1$s. Veuillez réessayer un peu plus tard.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
fr_FR: Génération du Critical CSS mobile non activée

en: Requested post does not exist.
fr_FR: Le post demandé n'existe pas.

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
fr_FR: Impossible de générer un CPCSS pour un post non publié.

en: Scheduled Cache Purge
fr_FR: Purge de cache planifiée

en: Scheduled Database Optimization
fr_FR: Optimisation de la base de données planifiée

en: Database Optimization Process
fr_FR: Optimisation de la base de données

[ctx: noun]
en: Preload
fr_FR: Préchargement

en: Critical Path CSS Generation Process
fr_FR: La génération du Critical Path CSS

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = price, %3$s = </strong>.
en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
fr_FR: Renouvelez avant qu'il ne soit trop tard, vous ne payerez que %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount, %3$s = </strong>,%4$s = <strong>, %5$s = price, %6$s=</strong>.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
fr_FR: Renouvelez maintenant avant qu'il ne soit trop tard et profitez d'une %1$sréduction de %2$s %3$s, vous ne paierez que %4$s%6$s%5$s !

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = price.
en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
fr_FR: Renouvelez votre licence pour 1 an maintenant à %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount percentage, %4$s = price.
en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
fr_FR: Renouvelez votre licence pour 1 an et bénéficiez d’une réduction immédiate %1$sde %3$s%2$s: vous ne paierez que %1$s%4$s%2$s!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount price.
en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
fr_FR: Renouvelez avant qu'il ne soit trop tard, vous payerez %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount percentage, %3$s = </strong>, %4$s = discount price.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
fr_FR: Renouvelez maintenant et profitez d'une %1$sréduction de %2$s %3$savant qu'il ne soit trop tard, vous ne paierez que %1$s%4$s%3$s !

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
fr_FR: Vous devez détenir une licence valide pour continuer à utiliser cette option. %1$sRenouveler maintenant%2$s avant de perdre l'accès.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
fr_FR: Vous devez détenir une licence active pour activer cette option. %1$sRenouveler maintenant%2$s.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
fr_FR: Vous devez détenir une licence active pour activer cette option. %1$sPlus d'infos%2$s.

note: translators: %1$s = promotion name, %2$s = <br>, %3$s = <strong>, %4$s = promotion discount percentage, %5$s = </strong>, %6$s = Growth or Multi.
en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to %6$s!%5$s
fr_FR: Profitez de %1$s pour accélérez encore plus de sites web : %2$s bénéficiez de %3$s%4$s de réduction sur %5$s pour %3$s mettre à niveau de votre licence vers %6$s ! %5$s

en: or
fr_FR: ou

note: translators: %s = promotion discount percentage.
en: %s off
fr_FR: - %s

note: translators: %s = promotion name.
en: %s promotion is live!
fr_FR: La promo %s est en ligne !

en: Hurry Up! Deal ends in:
fr_FR: Dépêchez-vous ! Le deal se termine dans :

en: Seconds
fr_FR: secondes

en: Upgrade now
fr_FR: Mettez à niveau maintenant

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
fr_FR: L'option Optimiser le chargement du CSS est désactivée.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
fr_FR: Vous ne pouvez plus utiliser les options Supprimer les ressources CSS inutilisées ou Chargement asynchrone du CSS.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
fr_FR: Vous avez besoin d'une %1$slicence active%2$s pour continuer à optimiser le chargement de votre CSS, ce qui répond à une recommandation de PageSpeed Insights et améliore les performances de vos pages.

en: Renew now
fr_FR: Renouveler maintenant

en: You will soon lose access to some features.
fr_FR: Vous perdrez bientôt l'accès à certaines options.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
fr_FR: Vous avez besoin d'une %1$slicence active pour continuer à optimiser le chargement de votre CSS%2$s.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
fr_FR: Les options Supprimer les ressources CSS inutilisées et Chargement Asynchrone du CSS sont des options intéressantes pour répondre aux recommandations de PageSpeed Insights et améliorer les performances de votre site Web.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = date.
en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
fr_FR: Ces options seront %1$sautomatiquement désactivées le %3$s%2$s.

en: Your WP Rocket license is expired!
fr_FR: Votre licence WP Rocket est expirée !

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
fr_FR: Votre site web pourrait être beaucoup plus rapide s'il pouvait profiter de nos %1$s nouvelles fonctionnalités et améliorations%2$s.🚀

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
fr_FR: Votre %1$slicence WP Rocket est sur le point d'expirer%2$s : vous perdrez bientôt l'accès aux mises à jour et au support.

note: translators: %1$s = span opening tag, %2$s = price, %3$s = span closing tag.
en: Save $%1$s%2$s%3$s
fr_FR: Économisez $%1$s%2$s%3$s

en: Websites
fr_FR: Sites web

note: translators: %s = number of websites.
en: %s websites
fr_FR: %s sites

note: translators: %s = license name.
en: Upgrade to %s
fr_FR: Mettez à niveau vers %s

en: Speed Up More Websites
fr_FR: Accélérez plus de sites web

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
fr_FR: Vous pouvez utiliser WP Rocket sur plus de sites en mettant à niveau votre licence. Pour cela, il vous suffit de payer la %1$sdifférence de prix%2$s entre votre licence actuelle et la nouvelle, comme indiqué ci-dessous.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
fr_FR: %1$sN.B.%2$s: La mise à niveau de votre licence ne modifie pas votre date d'expiration

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
fr_FR: Vous pouvez utiliser WP Rocket sur un plus grand nombre de sites web en mettant à niveau votre licence (vous ne paierez que la différence de prix entre votre licence actuelle et la nouvelle).

en: LazyLoad for images
fr_FR: LazyLoad sur les images

en: LazyLoad for iframes/videos
fr_FR: LazyLoad sur les iframes et vidéos

en: LazyLoad CSS backgrounds
fr_FR: LazyLoad background CSS

en: Analytics & Trackers
fr_FR: Analyses & suivis

en: Ad Networks
fr_FR: Réseaux publicitaires

en: Payment Processors
fr_FR: Processeurs de paiement

en: Other Services
fr_FR: Autres services

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
fr_FR: Vous devez avoir une licence active pour obtenir la dernière version des listes de notre serveur.

en: Default Lists
fr_FR: Listes de défaut

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
fr_FR: Listes d'exclusion pour Reporter l'exécution JavaScript

en: Incompatible plugins Lists
fr_FR: Listes des extensions incompatibles

en: Could not get updated lists from server.
fr_FR: Impossible d'obtenir les listes mises à jour depuis le serveur.

en: Lists are up to date.
fr_FR: Les listes sont à jour.

en: Could not update lists.
fr_FR: Impossible de mettre à jour les listes.

en: Lists are successfully updated.
fr_FR: Les listes ont été mises à jour avec succès.

en: Minify/combine JavaScript
fr_FR: Minifier / Combiner le JavaScript

en: Minify CSS
fr_FR: Minifier les fichiers CSS

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = table name, %3$s = <a> open tag, %4$s = </a> closing tag.
en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
fr_FR: %1$s: Impossible de créer la %2$s table nécessaire au fonctionnement de Supprimer les Ressources CSS inutilisées dans la base de données. Veuillez consulter %3$snotre documentation%4$s.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Used CSS cache cleared!
fr_FR: %1$s: Cache du CSS utilisé vidée !

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
fr_FR: %1$s: Le Préchargement est maintenant actif. Après le préchargement initial, il continuera à mettre en cache toutes vos pages chaque fois qu'elles seront purgées. Aucune autre action n'est nécessaire.

en: WP Rocket Preload pending jobs
fr_FR: Tâches en attente de l'option Préchargement de WP Rocket

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
fr_FR: Le Prechargement de WP Rocket rétablit les tâches bloquées qui ont échoué

en: Clear Used CSS of this URL
fr_FR: Nettoyer le CSS utilisé pour cet URL

en: Used CSS
fr_FR: CSS utilisé

en: This action will clear the used CSS files.
fr_FR: Cette action effacera les fichiers CSS utilisés.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of seconds.
en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
fr_FR: %1$s : Veuillez patienter %2$s secondes. La Suppression des ressources CSS inutilisées traite vos pages, le plugin optimise le LCP et les images au-dessus de la ligne de flottaison.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of URLs, %3$s = number of seconds.
en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
fr_FR: %1$s : L'élément LCP a été optimisé, et les images au-dessus de la ligne de flottaison ont été exclues du lazyload. Le CSS utilisé de votre page d'accueil a été traité.
    			WP Rocket continuera à générer les CSS utilisés pour un maximum de %2$s URL par %3$s seconde(s).

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
fr_FR: Nous vous suggérons d'activer le %1$sPréchargement%2$s pour obtenir des résultats plus rapides.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
fr_FR: Pour en savoir plus sur le processus, consultez notre %1$sdocumentation%2$s.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
fr_FR: Nous n'avons pas pu générer le CSS utilisé car vous utilisez une version piratée de WP Rocket. Vous avez besoin d'une licence active pour utiliser l'option Supprimer les CSS inutilisés et améliorer davantage les performances de votre site Web.

note: translators: %1$s = promo percentage.
en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
fr_FR: Cliquez ici pour obtenir une licence Single de WP Rocket à moins %1$s !

note: translators: %1$s = <a> open tag, %2$s = </a> closing tag.
en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
fr_FR: Il semble qu'un plugin de sécurité ou le pare-feu du serveur empêche WP Rocket d'accéder aux options SaaS. Les IP répertoriées %1$sdans notre documentation%2$s doivent être autorisées :

en: - In the security plugin, if you are using one
fr_FR: - Dans le plugin de sécurité, si vous en utilisez un

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
fr_FR: - Dans le pare-feu du serveur. Votre hébergeur peut vous aider à le faire

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
fr_FR[0]: Il semble y avoir un problème avec la validation de votre licence. Vous pouvez voir le message d'erreur ci-dessous.
fr_FR[1]: Il semble y avoir un problème avec la validation de votre licence. Vous pouvez voir les messages d'erreur ci-dessous.
fr_FR[2]: Il semble y avoir un problème avec la validation de votre licence. Vous pouvez voir les messages d'erreur ci-dessous.

en: Server type:
fr_FR: Type de serveur :

en: PHP version number:
fr_FR: Version PHP :

en: WordPress version number:
fr_FR: Version de WordPress :

en: WordPress multisite:
fr_FR: WordPress Multisite :

en: Current theme:
fr_FR: Thème actif :

en: Current site language:
fr_FR: Langage du site :

en: Active plugins:
fr_FR: Extensions actives :

en: Plugin names of all active plugins
fr_FR: Noms des toutes les extensions actives

en: Anonymized WP Rocket settings:
fr_FR: Réglages de WP Rocket anonymes :

en: Which WP Rocket settings are active
fr_FR: Quels sont les réglages de WP Rocket activés

en: Anonymized WP Rocket statistics:
fr_FR: Statistiques anonymisées de WP Rocket :

en: How WP Rocket features function and perform.
fr_FR: Comment les fonctionnalités de WP Rocket fonctionnent et s'exécutent.

en: WP Rocket license type
fr_FR: Type de licence WP Rocket

en: The provided license data are not valid.
fr_FR: Les données de licence fournies ne sont pas valides.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
fr_FR: Pour résoudre ce problème, %1$sveuillez contacter le support%2$s.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
fr_FR: La validation de la licence a échoué. Notre serveur n'a pas pu résoudre la demande de votre site Web..

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
fr_FR: Essayez de cliquer sur %1$sValider la license%2$s ci-dessous. Si l’erreur persiste, suivez les instructions de %3$sce guide%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
fr_FR: La validation de la licence a échoué. Vous utilisez peut-être une version cackée du plugin. Veuillez faire la chose suivante :

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
fr_FR: Connectez-vous à votre %1$scompte%2$s WP Rocket

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Download the zip file
fr_FR: Télécharger le fichier zip.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Reinstall
fr_FR: Réinstaller

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
fr_FR: Si vous ne possédez pas de compte WP Rocket, veuillez %1$sacheter une licence%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
fr_FR: La validation de la licence a échoué. Ce compte utilisateur n'existe pas dans notre base de données.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please contact support.
fr_FR: Pour résoudre ce problème, veuillez contacter le support.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account is blocked.
fr_FR: La validation de la licence a échoué. Ce compte utilisateur est bloqué.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
fr_FR: Veuillez consulter %1$sce guide%2$s pour plus d’informations.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
fr_FR: Essayez de cliquer sur %1$sEnregistrer les modifications%2$s ci-dessous. Si l’erreur persiste, suivez les instructions de %3$sce guide%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your license is not valid.
fr_FR: Votre licence n’est pas correcte.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
fr_FR: Assurez-vous que vous avez une %1$slicence WP Rocket%2$s active.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: You have added as many sites as your current license allows.
fr_FR: Vous avez ajouté autant de sites que votre licence actuelle vous le permet.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
fr_FR: Mettez à niveau votre %1$scompte%2$s ou %3$stransfèrez votre licence%2$s vers ce domaine.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This website is not allowed.
fr_FR: Ce site n'est pas autorisé.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please %1$scontact support%2$s.
fr_FR: Veuillez %1$scontacter le support%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This license key is not recognized.
fr_FR: Cette clé de licence n'est pas reconnue.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
fr_FR: Si le problème persiste, veuillez %1$scontacter le support%2$s.

note: Translators: %s = error message returned.
en: License validation failed: %s
fr_FR: La validation de la licence a échoué : %s

en: The log file does not exist.
fr_FR: Le fichier de log n'existe pas.

en: The log file could not be read.
fr_FR: Le fichier de log n'a pu être lu.

en: The logs are not saved into a file.
fr_FR: Les logs ne sont pas enregistrés dans un fichier.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
fr_FR: L'auto-purge du Varnish sera automatiquement activée dès que Varnish sera activé sur votre serveur %s.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
fr_FR: Il semble qu'il manque à votre installation des fichiers de base de Kinsta gérant la suppression du cache, ce qui empêchera votre installation Kinsta et WP Rocket de fonctionner correctement. Veuillez contacter l'assistance Kinsta par le biais de votre compte %1$sMyKinsta%2$s pour résoudre ce problème.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
fr_FR: %1$s: Le Server Push HTTP/2 de Cloudflare est incompatible avec les options Supprimer les ressources CSS inutilisées et Combiner les fichier CSS. Nous vous recommandons vivement de la désactiver.

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
fr_FR: Votre site utilise le plugin officiel Cloudflare. Nous avons activé la purge automatique de Cloudflare pour des raisons de compatibilité. Si vous avez activé APO, c'est également compatible.

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
fr_FR: Le cache Varnish sera purgé à chaque fois que WP Rocket purgera son cache pour que le contenu soit toujours à jour.

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Vous utilisez " le cache des cookies dynamiques". Cloudflare APO n'est pas encore compatible avec cette fonctionnalité.

note: Translators:%1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Vous devez soit désactiver Cloudflare APO, soit vérifier auprès des développeurs du thème/plugin nécessitant l'utilisation de "cache des cookies dynamiques" qu'il existe une autre solution pour respecter la mise en cache des pages. %1$sPlus d'infos%2$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag, %3$s = opening <a> tag, %4$s = closing </a> tag, %5$s = opening <a> tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Vous utilisez l'option "Créer un fichier de cache à part pour les mobiles". Vous devez %3$sl'option%5$s "Cache by Device Type" sur Cloudflare APO pour servir la bonne version du cache. %4$sPlus d'infos%5$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
fr_FR: %1$sWP Rocket :%2$s Vous avez activé la fonction "Cache by Device Type" sur Cloudflare APO. Si vous jugez nécessaire que le site web ait un cache différent pour les mobiles et les ordinateurs, nous vous suggérons d'activer notre option "Créer un fichier de cache à part pour les mobiles" afin de garantir la bonne version du cache.

note: translators: %1$s is WP Rocket plugin name, %2$s is opening <a> tag, %3$s is closing </a> tag.
en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
fr_FR: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed n'est pas compatible avec ce plugin et peut entraîner des résultats inattendus. %2$sPlus d'infos%3$s

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
fr_FR: %1$sWP Rocket : %2$sNous avons détecté que l'option Concaténer les fichiers JS d'Autoptimize est activée. L'option Reporter l'exécution JavaScript de WP Rocket ne sera pas appliquée au fichier qu'elle crée. Nous vous suggérons de désactiver %1$sConcaténer les fichiers JS%2$s  pour profiter pleinement de Reporter l'exécution JavaScript.

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
fr_FR: %1$sWP Rocket : %2$sNous avons détecté que l'option Concaténer le CSS inline d'Autoptimize est activée. L'option Chargement Asychrone du CSS de WP Rocket ne sera pas appliquée au fichier qu'elle crée. Nous vous suggérons de désactiver %1$sConcaténer le CSS inline%2$s  pour profiter pleinement du Chargement Asychrone du CSS.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
fr_FR: Ce plugin empêche la mise en cache et les optimisations de WP Rocket. Désactivez-le et utilisez %1$sl'intégration du serveur de noms d'Ezoic%2$s à la place.

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %s = Plugin name.
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
fr_FR[0]: Veuillez désactiver %s option qui entre en conflit avec les fonctions de WP Rocket :
fr_FR[1]: Veuillez désactiver les %s options suivantes qui entrent en conflit avec les fonctions de WP Rocket :
fr_FR[2]: Veuillez désactiver les %s options suivantes qui entrent en conflit avec les fonctions de WP Rocket :

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
fr_FR: %2$sDésactiver les emojis%3$s de %1$s est en conflit avec %2$sDésactiver les emojis%3$s de WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
fr_FR: %2$sLa compression Gzip%3$s de %1$s est en conflit avec %2$sla compression Gzip%3$s de WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
fr_FR: %2$sLe cache navigateur %3$s de %1$s est en conflit avec %2$sle cache navigateur %3$s de WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
fr_FR: %2$sLa mise en cache de page %3$s de %1$s est en conflit avec %2$sla mise en cache de page %3$s de WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
fr_FR: %2$sL'optimisation des fichiers %3$s de %1$s est en conflit avec %2$sl'optimisation des fichiers%3$s de WP Rocket

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
fr_FR: La Suppression du CSS inutilisé est actuellement activée dans Perfmatters. Si vous souhaitez utiliser l'option Suppression du CSS inutilisé de WP Rocket, désactivez cette option dans Perfmatters.

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
fr_FR: La suppression automatique des CSS inutilisés est actuellement activée dans RapidLoad Power-Up pour Autoptimize. Si vous souhaitez utiliser l'option de suppression des CSS inutilisés de WP Rocket, désactivez le plugin RapidLoad Power-Up pour Autoptimize.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
fr_FR: Le report de l'exécution des JS est activée dans %1$s. Si vous voulez utiliser le Report de l’exécution JavaScript de WP Rocket, désactivez %1$s

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
fr_FR: Votre modèle Divi a été mis à jour. Purge le CSS utilisé si la mise en page, le design ou les styles CSS ont été changés.

en: Load CSS asynchronously for mobile
fr_FR: Chargement asynchrone du CSS pour mobile

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
fr_FR: Votre site web utilise actuellement le même Critical Path CSS pour les ordinateurs de bureau et les mobiles.

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour activer le CPCSS spécifique aux mobiles pour votre site.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Il s'agit d'une action unique et ce bouton sera supprimé par la suite. %1$sPlus d'info%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Votre site utilise un Critical Path CSS spécifique pour mobile. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Generate Mobile Specific CPCSS
fr_FR: Générer un CPCSS spécifique aux mobiles

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Générer un Critical Path CSS spécifique pour ce post. %1$sPlus d'infos%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Ce post utilise un Critical Path CSS spécifique. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Revert back to the default CPCSS
fr_FR: Revenir au CPCSS par défaut

en: Facing an issue?
fr_FR: Vous rencontrez un problème ?

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
fr_FR: Il n'est pas toujours nécessaire de désactiver WP Rocket lorsque vous rencontrez des problèmes. La plupart d'entre eux peuvent être résolus en désactivant seulement certaines options.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
fr_FR: Notre conseil ? Au lieu de désactiver WP Rocket, utilisez notre %1$sConfiguration sans conflit%2$s pour désactiver rapidement les options LazyLoad, Optimisation des Fichiers et CDN. Vérifiez ensuite si votre problème est résolu.

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
fr_FR: Voulez-vous utiliser notre Configuration sans conflit pour dépanner WP Rocket ?

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
fr_FR: Oui, appliquer la %1$sConfiguration sans conflit%2$s

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
fr_FR: et exporter les réglages de WP Rocket %1$s(recommandé car les réglages actuels seront supprimés)%2$s

en: No, deactivate and snooze this message for
fr_FR: Non, désactiver et mettre en veilleuse ce message pour

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 7 days
fr_FR: 7 jours

en: 30 days
fr_FR: 30 jours

en: Forever
fr_FR: toujours

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = plugin version, %3$s = </strong>, %4$s = <a>, %5$s = </a>, %6$s = <a>.
en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
fr_FR:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s est disponible. %4$sEn savoir plus%5$s sur les mises à jour et les améliorations de cette version majeure. Vous avez besoin d'une licence active pour les utiliser sur votre site, ne manquez pas cette occasion ! %6$sRenouveler maintenant%5$s

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
fr_FR: Mise à jour des listes d'inclusion et d'exclusion

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
fr_FR: Les listes de compatibilité sont téléchargées automatiquement chaque semaine. Cliquez sur le bouton si vous souhaitez les mettre à jour manuellement. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Update lists
fr_FR: Mettre à jour les listes

en: Enable Google Font Optimization
fr_FR: Active l’Optimisation des Google Fonts

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
fr_FR: Améliore les performances des polices et combine plusieurs requêtes de polices pour réduire le nombre de requêtes HTTP.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
fr_FR: L’Optimization des Google Fonts est désormais activée sur votre site. %1$sPlus d'infos%2$s

en: Optimize Google Fonts
fr_FR: Optimiser les Google Fonts

en: Clear cache after
fr_FR: Vider le cache après

en: 3rd parties
fr_FR: Les tierces parties

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: JavaScript
fr_FR: Javascript

en: Import settings
fr_FR: Importer les réglages

en: Add-on status
fr_FR: État de l'Add-on

en: Modify options
fr_FR: Modifier les options

en: CDN CNAME
fr_FR: CNAME CDN

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
fr_FR: Purge les ressources mises en cache de votre RocketCDN. %s

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Clear all RocketCDN cache files
fr_FR: Purge tous les fichiers mis en cache de RocketCDN

en: Mobile Cache
fr_FR: Cache mobile

en: Speed your site for mobile visitors.
fr_FR: Accélérez votre site pour vos visiteurs mobile.

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
fr_FR: Le Cache Mobile est maintenant activé pour votre site.

en: Enable Mobile Cache
fr_FR: Activer le Cache mobile

en: Cloudflare Cache
fr_FR: Cache de CloudFlare

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges cached resources for your website. %s
fr_FR: Purge les ressources mises en cache de votre site web. %s

en: Clear all Cloudflare cache files
fr_FR: Vider le cache CloudFlare

en: Congratulations!
fr_FR: Félicitations !

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
fr_FR: WP Rocket est maintenant activé et travaille déjà pour vous.

en: Your website should be loading faster now!
fr_FR: Votre site devrait être déjà plus rapide !

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
fr_FR: Pour des sites web plus rapides, WP Rocket applique automatiquement 80 % des bonnes pratiques en matière de performance web.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
fr_FR: Nous activons aussi les options qui profitent immédiatement à votre site.

en: Continue to the options to further optimize your site!
fr_FR: Continuez avec les options si vous souhaitez optimiser encore plus votre site !

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Refresh info
fr_FR: Actualiser

en: with
fr_FR: avec

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: View my account
fr_FR: Mon compte

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
fr_FR: J'accepte de partager des données anonymes avec l'équipe de développement pour aider à améliorer WP Rocket. %1$sQuelles informations collecterons-nous ?%2$s

en: Quick Actions
fr_FR: Actions rapides

en: Cache files
fr_FR: Fichiers de cache

en: This action will clear and preload all the cache files.
fr_FR: Cette action effacera et préchargera tous les fichiers du cache.

en: This action will clear all the cache files.
fr_FR: Cette action effacera tous les fichiers du cache.

en: Clear and preload
fr_FR: Vider et précharger

en: Regenerate Critical CSS
fr_FR: Régénérer le Critical CSS

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Foire aux questions

en: Still cannot find a solution?
fr_FR: Toujours pas trouvé de solution ?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
fr_FR: Envoyez un ticket ci-dessous et obtenez l'aide de nos sympathiques Rocketeers.

en: Ask support
fr_FR: Demandez au Support

en: Backup your database before you run a cleanup!
fr_FR: Faites une sauvegarde de votre base de données avant tout nettoyage !

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
fr_FR: Toute optimisation faite de la base de donnée est irréversible.

en: Save Changes and Optimize
fr_FR: Sauvegarder et optimiser

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
fr_FR: %1$sWP Rocket a créé IMAGIFY pour donner un coup de pouce à la vitesse de votre site web !%2$s

en: Images can account for 50% of your loading time!
fr_FR: Les images peuvent représenter 50 % du temps de chargement !

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
fr_FR: Imagify optimise automatiquement toutes vos images, permettant ainsi à votre site web de gagner de précieuses secondes tout en vous faisant gagner du temps. En un seul clic, il redimensionne, compresse et convertit vos images aux formats WebP et AVIF sans sacrifier la qualité.

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
fr_FR: %1$sCompresser%2$s toutes vos images en un seul clic

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
fr_FR: %1$sConvertir%2$s images vers WebP et Avif

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sResize%2$s your images on the fly
fr_FR: %1$sRedimensionner%2$s vos images à la volée

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
fr_FR: %1$sPlan gratuit%2$s comprend 20MB/mois (environ 200 images)

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
fr_FR: %1$sInstaller Imagify, le plus simple des optimiseurs d'images pour WordPress%2$s

en: Install Imagify
fr_FR: Installer Imagify

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
fr_FR: WP Rocket n'a pas été en mesure de valider automatiquement votre licence.

note: translators: %1$s = tutorial URL, %2$s = support URL.
en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
fr_FR: Suivez ce %1$s, ou contactez %2$s pour pourvoir démarrer la machine.

note: translators: %1$s = <a href=", %2$s =  tutorial href,  %3$s =  " target="_blank">,  %4$s =  </a>.
en: %1$s%2$s%3$stutorial%4$s
fr_FR: %1$s%2$s%3$stutoriel%4$s

en: https://docs.wp-rocket.me/article/100-resolving-problems-with-license-validation/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
fr_FR: https://fr.docs.wp-rocket.me/article/257-resoudre-les-problemes-de-validation-de-licence/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: Beyond WP Rocket, there's a whole family of plugins designed to help you build better, faster, and safer websites. Each one is crafted with our unique blend of expertise, simplicity, and outstanding support.
fr_FR: En plus de WP Rocket, il y a toute une famille de plugins conçus pour vous aider à construire des sites web meilleurs, plus rapides et plus sûrs. Chacun d'entre eux est conçu avec notre expertise, simplicité et un support exceptionnel.

en: Combine our plugins below to build incredible WordPress websites!
fr_FR: Combinez nos extensions ci-dessous pour créer d'incroyables sites WordPress !

en: Clear all Sucuri cache files
fr_FR: Supprimer tous les fichiers du cache Sucuri

note: translators: %1$s = formatted file size, %2$s = formatted number of entries (don't use %2$d).
en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
fr_FR: Taille des fichiers : %1$s. Nombre d’entrées : %2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDownload the file%2$s.
fr_FR: %1$sTélécharger le fichier%2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDelete the file%2$s.
fr_FR: %1$sSupprimer le fichier%2$s.

en: Export settings
fr_FR: Exporter les réglages

en: Download a backup file of your settings
fr_FR: Télécharger un fichier de sauvegarde de vos réglages

en: Download settings
fr_FR: Télécharger les réglages

en: Rollback
fr_FR: Restauration

note: translators: %s = WP Rocket version number.
en: Has version %s caused an issue on your website?
fr_FR: La version %s vous pose des problèmes ?

note: translators: %s = <br>.
en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
fr_FR: Vous pouvez restaurez la version majeure précédente. %sPuis envoyez-nous une demande de support.

note: translators: %s = WP Rocket previous version.
en: Reinstall version %s
fr_FR: Réinstaller la version %s

en: Create a debug log file.
fr_FR: Créez un fichier log de debug.

en: Getting Started
fr_FR: Prise en main

en: Getting Started with WP Rocket
fr_FR: Premiers pas avec WP Rocket

en: Finding the Best Settings for Your Site
fr_FR: Trouver les meilleurs réglages pour votre site

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
fr_FR: Comment vérifier si WP Rocket met en cache votre site

en: How to Measure the Speed of Your Site
fr_FR: Comment mesurer la vitesse de votre site

en: How Preloading Works
fr_FR: Comment fonctionne le préchargement

en: Passing the Core Web vitals
fr_FR: Réussir les Core Web vitals

en: How to improve LCP with WP Rocket
fr_FR: Comment améliorer le LCP avec WP Rocket

en: How to improve INP with WP Rocket
fr_FR: Comment améliorer l'INP avec WP Rocket ?

en: How to improve CLS with WP Rocket
fr_FR: Comment améliorer le CLS avec WP Rocket

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
fr_FR: Résolution des problèmes d'affichage liés à l'Optimisation des Fichiers

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
fr_FR: Comment trouver le bon fichier JS à exclure

en: How External Content Slows Your Site
fr_FR: Comment le contenu externe ralentit votre site

en: Set Up the Cloudflare Add-on
fr_FR: Configurer l’add-on Cloudflare

en: WP Rocket Settings
fr_FR: Réglages de WP Rocket

en: Show Sidebar
fr_FR: Afficher la barre latérale

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
fr_FR: Vous trouverez ci-dessous les données collectées par WP Rocket%1$ssi vous nous en donnez l'autorisation.%2$s

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fr_FR: WP Rocket ne transmettra jamais de noms de domaine ou d'adresses email (sauf pour la validation de licence), d'adresses IP ou de clés API tierces.

en: Activate Rocket analytics
fr_FR: Activer Rocket Analytics

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
fr_FR: C'est un excellent point de départ pour résoudre certains des problèmes les plus fréquents.

en: Read the documentation
fr_FR: Lire la documentation

en: What WP Rocket Does For You By Default
fr_FR: Ce que WP Rocket fait pour vous par défaut

en: How to correctly measure your website’s loading time
fr_FR: Comment bien mesurer le temps de chargement de votre site Web

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
fr_FR: Consultez notre tuto et apprenez à mesurer la vitesse de votre site.

en: Read our guide
fr_FR: Lire notre guide

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
fr_FR: Découvrez les réglages optimaux de WP Rocket pour les mobiles.

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
fr_FR: Test et amélioration des Google Core Web Vitals pour WordPress.

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: You have not activated logged-in user cache.
fr_FR: Vous n'avez pas activé le cache utilisateur.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
fr_FR: Utilisez un navigateur privé pour vérifier la vitesse et l’aspect visuel de votre site Web.

en: Need Help?
fr_FR: Besoin d'aide ?
